WSTECZ :: Strona głównaAktualnościLudzie programuJoanna Lutkiewicz

Wywiad z Joanną Lutkiewicz

15 września 2016 17:15

Imię i Nazwisko: Joanna Lutkiewicz

Organizacja: Stowarzyszenie Franopol Sosnowa Kraina

Zawód/wykonywane zajęcie: Zawodowo pracuję w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sarnakach. W stowarzyszeniu jestem prezesem i zajmuję się pisaniem projektów i ich rozliczaniem, angażuję społeczność lokalną do działania.

 Od kiedy jesteście z Programem?

Od 2015r. jesteśmy z programem Równać szanse, a projekt pt. „A może zlotu ptaka” –aktualnie realizowany - jest naszym drugim spotkaniem z Programem. W 2015r. zrealizowaliśmy projekt pt. „Graficiaki z naszej paki”.

 Co sprawiło, że zdecydowaliście się aplikować raz jeszcze do Programu?

Miejscowa młodzież po udanej realizacji projektu pt. „Graficiaki z naszej paki” była chętna do dalszych działań i współpracy, dlatego też zmotywowani byliśmy aplikować po raz kolejny.
 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?

Pomysły same przychodzą do głowy, inspiracje daje otoczenie – przyroda, ludzie, pojawiające się potrzeby.

 A o czym jest projekt, który teraz powoli kończycie?

W projekcie pt. „A może z lotu ptaka” uczestniczy ośmioro młodzieży gimnazjalnej. Uczestniczyli oni w warsztatach obsługi drona i obróbki filmów. Zdobyte umiejętności i wiedzę wykorzystali tworząc filmik promujący wieś Franopol. Młodzież wykonała makietę i mapę sołectwa Franopol z zaznaczeniem miejsc wyróżniających miejscowość. Byli też na wycieczce rowerowej po okolicy. Po ustaleniu kolejności działań, systematycznie się spotykali, pracując nad nagraniem dronem ustalonych miejsc, a później nad obróbką zgromadzonego materiału. Swoje osiągnięcia przedstawili kolegom i koleżankom z klas na pikniku we Franopolu oraz społeczności lokalnej na Festynie Dni Sarnak, a także na pikniku we Franopolu.

 Co było największym wyzwaniem dla Młodzieży podczas trwania projektu?

Uważam, że największym wyzwaniem dla młodzieży była „obróbka” filmiku z powstałych nagrań dronem. Sama koncepcja przebiegu filmiku, wypisana w punktach, nie sprawiała tyle problemu co jego złożenie i wybór podkładu muzycznego.

 A dla Ciebie?

Największym wyzwaniem dla mnie była obsługa drona. Młodzież w lot pojęła zasady jego działania i z odwagą nagrywali filmy. Stresujące dla mnie były momenty gdy pilot nie łączył się z dronem, czy zainstalowana aplikacja na smartfonie nie łączyła się z kamerą drona i nie można było nagrywać. 

 Co Cię najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektu?

Podczas realizacji projektu zaskoczyła mnie młodzież własną inicjatywą. Sami zaplanowali, znaleźli środki na wycieczkę do Orli do młodzieży uczestniczącej w projekcie z programu Równać szanse.

 A co było największym wyzwaniem?

Myślę, że cały projekt to wielkie, innowacyjne wyzwanie. Dużo ryzyko, bo rozbicie drona uniemożliwia dalszą realizację projektu.

 Jesteś nie tylko koordynatorką w ramach Równać Szanse, ale też uczestniczką tegorocznej edycji Programu Liderów PAFW. Co się będzie działo?

Program Liderzy PAFW zapewnia m. in. comiesięczne spotkanie z tutorem, łącznie 12 spotkań dotyczących rozwoju osobistego. Miałam możliwość przedstawienia swojej małej miejscowości Franopol wraz z dotychczasowymi osiągnięciami. Cieszę się z  udziału w tym projekcie, gdyż pojawiają się nowe możliwości, ludzie, którym „chce się działać”. Jest też czas dla siebie – zastanowienia się nad dotychczasowymi osiągnięciami i ustaleniem dokąd się zmierza.

 Czego oczekujesz od Programu Liderów PAFW?

Oczekuję, że udział w Programie Liderzy PAFW pomoże mi konstruktywnie rozwiązywać pojawiające się problemy w organizacji oraz zaangażować szersze grono osób do działania.

 Jakie plany dalej?

Oczywiście działanie. Jeszcze żyjemy wrażeniami po udziale w dożynkach, kiedy to mieszkańcy wsi Franopol zrobili wieniec dożynkowy, stoisko kulinarne oraz stworzyli strój i emblematy wyróżniające miejscowość. Od września rozpoczęliśmy roczny projekt nauki języka angielskiego. Niezłomnie walczymy też o siłownię zewnętrzną na placu we Franopolu.   

 Gdybyś miała polecić Program Równać Szanse innym, tym którzy jeszcze się wahają, to co byś powiedziała?

Zachęcam do udziału w projekcie, gdyż program daje możliwości wybicia się, zaistnienia dla młodzieży z małych miejscowości. Jednocześnie zapewnione jest wsparcie dla koordynatorów poprzez szkolenie przybliżające istotę pracy z młodzieżą.

 Najważniejsze życiowe doświadczenie…?

Moje liderskie doświadczenie opiera się na pracy z ludźmi i dla ludzi. Dlatego też tak istotne są dla minie relacje międzyludzkie.

 Link do powstałego filmiku w ramach projektu „A może zlotu ptaka”: 

https://www.youtube.com/watch?v=o36VjIuYmB8&feature=youtu.be

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ